Find best premium and free Magento themes at Design4Magento.com

 

Fotoğraf çekmeye ilgi duyanların ilk soruları çoğunlukla “hangi kitabı almalıyım ?” ve “Neyi önerirsiniz ? ” olmuştur ve olmaktadır. Uzun yıllar boyunca öğrenmeye ve öğretmeye çalıştığım fotoğrafla ilgili bilgilere ulaşırken ben de hep aynı sıkıntıyı çektim.
80’li yılların iletişim teknolojisi bize kitap ve dergi gibi matbu eserlerden başka olanak tanımıyordu. Onlar da ülkemizde kısıtlı çeşitlilikte bulunmaktaydı.  Fotoğrafla ilgili Türkçe dergi ise adaya gelmiyordu. İngilizce kitaplardan veya parası olup da dergi getirtebilenlerin elindeki eski sayılarından sözlük karıştırarak kaçamak yolla yararlanabiliyorduk.
İşte bu olanaksızlıklar içinde ne bulduysak okuduk ama  anlayabildiğimiz kadar yol alabildik. Bize bu işi öğretecek ne bir kurum vardı, ne de çevremizde anlayamadıklarımızı soracak insan. Öğrenebildiklerimizi başımızı gözümüzü yararak öğrendik dersek abartmış olmayız sanırım.
Öğrenirken yaşadığım sıkıntılı durumlardan birini de kitaplardaki anlatım dilinin karmaşıklığı oluşturmuştur. Bir taraftan batıp diğer taraftan çıkan anlatımların yarattığı kafa karışıklığı birçok meraklıyı ürkütmüş ve fotoğrafçılıktan uzaklaştırmıştır.
Yeni öğrenmeye başlayanların daha çabuk öğrenmelerini sağlamaya çalışırken hep bu olumsuzlukları göz önünde tutmaya ve anlatım dilini sadeleştirmeye çalıştım. 
Bildiklerimi sade bir dille aktarmaya çalışırken fotoğrafın çekilerek değil, deklanşöre basmadan önce insan beyninde yapılarak oluşturulduğunu da öğretmeye çalıştım.
Onlarca kaynağın ortak dilini bularak aktarmaya çalıştığım bu bilgilerin fotoğrafçılığı öğrenmeye heveslenenleri sevindirmesini ve ferahlatmasını diliyorum.